Київ

Київський осередок. Психологична Кризова Служба (NGO “ “Psychological Crisis Service”), правонаступник Психологичної Служби Майдану, квітень 2014 – створення ГО « Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій» (Non-Governmental Organization “Ukrainian Society of Overcoming the Consequences of Traumatic Events”).

10869806_785235684876480_2804287309116658161_oОсновні напрямки роботи:

1.Психологічний супровід переселенців із зони АТО та Криму :

У період квітень 2014 -березень 2015 року було проведено більш ніж 3000 індивідуальних консультацій та підтримуючих бесід, в тому числі 300 груп з переселенцями зі Сходу України та АР Крим ( Київ та Київська область).

В зв’язку з анексією Криму та проведенням бойових дій на Сході України понад 1 000000 людей покинули свої домівки та стали вимушеними переселенцями. Починаючи з квітня 2014 року психологи-волонтери ПКС проводять психологічну адаптацію переселенців по місцях їх поселення, в координаційних центрах, по телефону та в кабінетах. Також ведеться психологічний супровід переселенців по всім регіонам України в осередках ПКС.

Ми дуже дякуємо підтримці наших партнерів, що допомагали реалізації наших проектів, а саме, Посольству Франції в Україні,Фонду Карітас- Україна, Ла Страда, ініціативі Єскадрони Добра та Автомайдану.

На цей час спільно зі Східно-Европейським фондом (Німеччина) ми реалізуємо проект «Психологична реабілітація переселенців зі Сходу-дітей та іх родин». Завдяки фонду наші психологи забезпечені арт-матеріалами та фінансовою підтримкою. Ця поміч дуже вчасна, тому що по місцям поселення переселенці, що бачили вибухи бомб та снарядів, смерті та руйновані свої міста дуже потребують психологічного супровіду, щоб пережити травмуючи події,знайти опору та сенс у новому житті.

У зв’язку з анексією Криму та проведенням військових дій на території сходу України,   щодня зростає потік вимушено переміщених осіб (ВПО). За сприяння координаційних центрів та волонтерських организацій ВПО тимчасово поселяються в санаторіях, хостелах, а також в приватних будинках та квартирах. Психологічний супровід переселенців здійснюється в локаціях- поселеннях ВПО психологами нашої служби по всім регіонам України.

Мета психологічного супровіду:  зниження рівня тривоги та страху у дітей та дорослих ВПО; адаптація до нового середовища проживання; формування планів майбутнього життя в існуючїй ситуації; підвищення психологічної пружності батьків для більш екологічного супровіду дітей, психоедукація батьків.

Інструменти: індивідуальний психологічний супровід, а саме: кризова інтервенція (на перших етапах роботи), консультування по запиту за допомогою гештальт-терапії, екофасилітативного методу, комбінованих методїв, НЛП, символ-драми, арт-терапевтичних, проективних методик, транзактного аналїзу, логотерапії. Також просвітницька робота, психоедукація.

Психологічний супровід у групах: групова робота з дітьми та підлітками із застосуванням арт-терапевтичних методів , ігрової терапії; групи по підвищенню рівня психологічної культури та психогігієни; тематичні групи, групи особистісного розвитку; групова сімейна терапія на подолання агресивності, на прийняття дитини батьками, на створення стосунків довіри та комфорту у родині; групова робота з дорослими для розкриття творчого потенціалу, а також для поглиблення взаємодії психолог-клієнт; групи взаємопідтримки; релаксаційні групи по саморегуляції, групи по вирішенню конфліктів.

 2.Психологічний супровід родин загиблих в зоні АТО, а також родин Небесної Сотні.

Напрямок виник після загибелі родин на майдані, та почав включати психо- соціальний супровід родин за телефоном. Діючі напрямки роботи на сьогодні первинний телефонний контакт з сім’єю загиблого, подальший психологічний телефонний супровід, та передача на очне консультування та терапію в залежності від міста дислокації сімї.

Проведення заходів «Родинне коло» – з березня 2014 психологи опікуються  родинами загиблих Небесної Сотні. Цей захід проводиться декілька днів, за участю психологів, священиків, творчих колективів. На протязі цих днів функціонують дитячі групи за віковою категорією та дорослі групи з закріпленням окремого психолога.   Головна мета: надавати духовний та психологічний провід для цих родин, полегшити їх душевний біль, навчитися його розділяти з близькими. Також мета- знаходити спільні ресурси, шукати нови сенси та плани на майбутнє.

 3.Психологічний супровід поранених бійців із зони АТО у лікувально- профілактичних установах:

Шпиталі, обласні лікарні, реабілітаційні центри державного зразку та інші заклади, зосереджені у всіх регіонах, де є осередки ГО «АФПНПП», насамперед у Києві та області існує близько 5 таких закладів, де працюють наші спеціалісти.

Як правило, на госпітальному етапі можливо використання першого та частково другого етапу надання допомоги (із-за обмеженого часу перебування пораненого у шпиталю, тому наступні пункти повинні бути реалізовані у спеціалізованих реабілітаційних центрах, модель яких розроблено учасниками групи по реабілітації поранених. У кожному з лікувальних закладів є відповідний принцип психологічного супровіду постраждалих в залежності від особливості його функціонування (приклад : у Київському військовому шпиталі з самого початку існує принцип закріплення за кожним бійцем окремого супроводжуючого спеціаліста). Також ведеться супровід сім’ї пораненого.

4.Психологичний супровід Майдановців :

Лютий- березень 2014, формат- мобільні бригади: психолог, клінічний психолог та психіатр, священник виходили на патрулювання території Майдану з метою проведення психоедукації, оцінки актуального стану Майдановців, надання кризової інтервенції за потребою. З березня 2014 формат роботи: штатний психолог кожної сотні. Мета- психологічна підтримка, корекція актуальних станів, психоедукація, терапія, актуальна робота з міжособистісними відносинами в групі. З травня 2014 формат: продовження психологичного супровіду за телефоном, скайпом Майданівців, які служать в зоні АТО та перебувають на ротації, а також продовження роботи з Майданівцями, які зараз працюють як волонтери.

 5. Короткострокова психологічна реабілітація учасників АТО та їх родин

  •  Психологічний супровід військових підрозділов в зоні проведення АТО

На території АТО, систематично працюють мобільні групи психологів по запиту командирів або керівного складу штабу АТО. Робота проводиться: в базових таборах, на блокпостах та опорних пунктах зі свідками загибелі товаришів по службі, тими хто був призначений на пошук та вантаження загиблих, тими хто переніс контузію та особами, що перебувають в зоні бойових дій більше 45 діб безперервно. Зміст роботи : 1) виявленні осіб з бойовою психічною травмою, ознаками бойового виснаження, бойової втоми та роботі з ними у руслі кризового втручання; 2) навчанні командирського складу всіх рівнів прийомам та засобам психологічного розвантаження та мобілізації особового складу, безконфліктному спілкуванню, прийомам подолання агресії та девіантної поведінки; 3) преведенні групових занять та бесід, спрямованих на ємоційне відреагування, стабілізацію стану, відновлення мотиваційного ресурсу та інш. Психологічний супровід в зоні проведення АТО є важливим перехідним етапом для якісного проведення реабілітаційних заходів як в період ротації, так і після воєнного конфлікту.

Обов’язковою складовою психологічного супроводу є підготовча робота з військовослужбовцями щодо повернення у суспільство після завершення бойових дій, тобто первинна ресоціалізація.

  • Психологічне забезпечення періоду ротації військовослужбовців – учасників АТО в період тимчасового виведення підрозділів із зони бойових дій на відпочинок та ротацію

Довготривале знаходження в умовах екстремальної дії бойового стресу призводить до психофізичного виснаження, психотравматизації, особистісних змін, часто ускладнюється проблемами залежності від алкоголю, депресивними розладами. Порушується система сімейних та соціальних зв’язків, що вкрай болісно сприймається комбатантами та стає додатковим психотравмуючим чинником.

На цьому етапі формуються мобільні групи психологів в обласних осередках Організації, які в стислий термін виїжджають до місцеположення підрозділів, щойно виведених з зони бойових дій до тилових військових частин. Всі задіяні у такій роботі фахівці проходять додаткове тренування в напрямках специфіки роботи з військовими та кризової інтервенції. Групи орієнтують свою роботу за запитами від військоматів, командирів підрозділів та Соціально-психологічного центру МЗС. Робота пов’язана з відрядженнями в межах областей, які не входять в зону АТО. За необхідності в місце запиту спрямовуються психологи з інших областей та м. Києва. Створюються координаційні центри в обласних осередках та на загальноукраїнському рівні в тісній взаємодії зі структурами по роботі з особовим складом силових відомств.

Зміст роботи: кризове консультування; проведення групових бесід; спрямованих на відреагування, опрацювання психотравмуючого досвіду бойових дій; психоедукація – роз’яснення щодо можливих проявів стресу, виснаження та психотравматизації, навчання методам першої психологічної допомоги, самовідновлення та саморегуляції; підвищення психологічної обізнаності командного складу, організація культурних заходів. За запитом – психодіагностика, виявлення комбатантів з ознаками психічних розладів (ПТСР, клінічна депресія, ін.). Складання висновків та рекомендацій до подальших реабілітаційних заходів.

  • Психологічний супровід військовослужбовців та їх родин під час відпусток ( на етапі повернення до умов мирного життя)

В перспективі повна демобілізація не очікується, задача включає психологічну допомогу тим військовим, хто виявляє ознаки декомпенсації психотравми в період відпусток додому та окремих випадків демобілізації за станом здоров’я. Також цільовою групою є члени родин військовослужбовців. Проводяться індивідуальні та сімейні консультації по індивідуальних запитах від комбатантів, членів їх родин, з гарячих ліній МЗС, ГО “Патріот”, та ін..

Також налагоджується система інформування про діяльність Служби на рівні обласних та міських військоматів. Запити скеровуються до регіональних координаційних центрів Асоціації, які залучають фахівців напрямку “Супровід учасників АТО та їх родин”. Також плануються заходи по соціально-психологічній підтримці у вигляді груп взаємодопомоги, клубної діяльності, психоедукації, забезпечується доступ до ііндивідуального консультування та психотерапії. Складається реєстр фахівців телефонного та інтернет-консультування. Робота координується з соціальними працівниками державних установ

6. Суспільно-просвітницька діяльність та інформаційна складова

Наявність в суспільстві упередженого ставлення до фронтовиків, відсутність необхідних знань відносно наслідків бойового стресу та нереалістичні взаємні очікування можуть створювати напругу та бути підгрунтям для “вторинного” стресу при поверненні військових до умов мирного життя. Інформування суспільства відносно специфіки психології військових, проявів стресу та методів його опрацювання, підвищення психологічної обізнаності суспісьства в цілому сприятиме зниженню соціальної тривоги та створенню середовища, що значно зменшує наслідки бойової травми та сприяє психічному відновленню бійців, їх подальшій ресоціалізації.

7. Проведення семінарів, тренінгів для працівників соціальних служб та інших державних структур:

Політична ситуація в нашій країні склалась таким чином, що в державі з’явилась велика кількість вразливих категорій людей. Одними з перших, до кого попадають травмовані люди — це соціальні працівники. На жаль, чиновники вирішили, що це не конче необхідний напрямок зараз і скоротили значну частину робітників. Ті ж, що залишилися, в більшості випадків не знають, як працювати з цією категорією людей, бо наша держава вперше в своїй історії незалежності стикається з війною і, відповідно, напрацювань і досвіду в соцслужбовців також немає. Влада не виділяє грошей на оплату підвищення кваліфікації соцробітників щодо роботи з травмою, бо вважає, що є більш пріоритетні напрямки.

На грудень 2014 проведені тренінги нашими тренерами для працівників Мінсоцполітики в Маріуполі, Луцьку, Слав’янську, Києві та області, Східний регіонах. Теми тренінгів: робота з травмою (діти/дорослі), робота з переселенцями, пораненими, робота з воїнами АТО, реальні ситуації, що виникають у соцпрацівників під час роботи з травмованими людьми, супровід родин загиблих, робота з людьми, що переживають втрату, перший контакт з клієнтом, вигорання, робота з власними емоціями, які виникають під час спілкування з травмованими людьми, робота з мирним населенням, які перебувають в зоні АТО та багато інших.

На протязі 2014р. нашими психологами було проведено понад 15 таких тренінгів, учасниками яких були біля 300 людей. Такі тренінги, крім іншого, є підвищенням кваліфікації для соцпрацівників та потужною мотивацією для багатьох волонтерів і надалі займатися допомогою травмованим людям і робити це більш якісно.

 Також фахівці Психологічної Кризової Служби працюють з МВС та з жертвами тортур. В нашій службі є банк тренерів- психологів для навчання психологів,обміну досвідом. Проводиться навчально-методична, дослідницька діяльність та профілактика виснаження психологів, а саме -в групах по саморегуляції, відреагуванню. Проводяться балінтовські групи та супервізії.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *